Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2009

Περιστέρι-Πανιώνιος: 81-70

Δυστυχώς χάσαμε, πληρώνοντας τήν κακή μας εικόνα στο Β' δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ (30-17, Ημίχρονο 45-36) και παρά την προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά στο 13’ να είναι στους επτά πόντους και λίγο αργότερα στους έξι (27-21). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο έγιναν οι δύο φάσεις που άλλαξαν τα δεδομένα. Ο Παραγιός χρεώθηκε με αντιαθλητικά φάουλ σε δύο συνεχόμενες φάσεις, αποβλήθηκε, ενώ από την άλλη πλευρά ο Γιώργος Τσιάκος ισοφάρισε σε 27-27, με έξι συνεχόμενες βολές.

Επίσης στο τελευταίο δεκάλεπτο με τρία συνεχόμενα τρίποντα φθάσαμε στην ισοπαλία 63-63, αλλά δυστυχώς αυτό δεν έφθανε για να πάρουμε το ματς.

Διακρίθηκαν Ράις και Καλαμπόκης, αλλά είναι φανερό ότι χρειαζόμαστε περισσότερα πράγματα. Η προσπάθεια συνεχίζεται. Πρέπει η έδρα μας τουλάχιστον να γίνει ισχυρό όπλο και να πάρουμε όσα πιο πολλά εντός έδρας ματς.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 45-36, 63-54, 81-70

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 11 (1), Ντάνιελς 11 (1), Παπανικολόπουλος 11 (2), Μάντζαρης Β., Μπράμος 6 (2), Μάντζαρης Α., Δεληγιάννης, Φαϊσόν 15 (3), Τσιάκος 9 (9ρ.), Άρνολντ 18 (2).

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ράις 17 (4), Ρότζερς 8 (7ρ.), Ζορόσκι 4, Παπανικολάου 9 (1), Χαριτόπουλος 5 (1), Καλαμπόκης 10 (1), Παραγιός, Αθηναίου, Έλντερ 8.

Τα στατιστικά δείχνουν 7 ρημπάυντ από Ρότζερς αλλά δεν έχω διαθέσιμο πόσα ρημπάουντ πήραμε συνολικά έχοντας το κενό στο 4άρι.

Σημειώνουμε ότι ούτε ο Ευθύμοφ αγωνίστηκε τελικά.