Σάββατο 25 Μαρτίου 2017

Στον τελικό του κυπέλλου τα κορίτσια του μπάσκετ του Πανιωνίου. Καταιγιστικές στο τέταρτο δεκάλεπτο

Από gazzetta.gr:

Τον Πανιώνιο θα αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον Τελικό Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, αφού οι «κυανέρυθρες» επιβλήθηκαν της Νίκης Λευκάδας με 63-50.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε πάρει ένα καλό προβάδισμα στο ημίχρονο (28-33), αλλά οι τυπικά γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο στο 30' (41-42). Ο Πανιώνιος, ωστόσο, με επιμέρους 9-21 στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον Τελικό (26/03, 17:00).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 41-42, 50-63.

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χεριστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Γούναρη 9 (2), Ψυχογιού 3 (1), Κάντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6.
Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χέιλι 14, Τσιάντη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Μίτση, Τζόουνς 5

Μαχητές-Πανιώνιος 56-64

Μάλλον κάπου χάθηκε σήμερα η συγκέντρωση της ομάδας και μαζί και η διαφορά 21 πόντων με τους Μαχητές. Τελικά όμως ήρθε η φυσιολογική νίκη του Πανιωνίου με 56-64.

Από τους υπόλοιπους, ο Δούκας έχασε εκτός έδρας από το Φάρο με 96-82, διαφορά, που δίνει πλεονέκτημα στο Φάρο σε περίπτωση ισοβαθμίας. Νίκη και για τον επόμενο αντίπαλο του Πανιωνίου, τον Αίολο επί του Εθνικού με 84-70.

Κυριακή 19 Μαρτίου 2017

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 1-0 ΣΤΗΝ ΕΚΠΝΟΗ

Όταν χάνεις με γκολ την τελευταία στιγμή του αγώνα, υπάρχει βέβαια πίκρα. Η ομάδα από το 77 έχασε τον Οικονόμου με δεύτερη κίτρινη κάρτα και έπαιξε με σέντερ μπακ τον Κόρμπο, ενώ ήδη παίζαμε χωρίς τον ακρογωνιαίο λίθο της άμυνάς μας, το Ρισβάνη.

Ο Πανιώνιος είχε στο πρώτο μέρος ευκαιρίες να προηγηθεί αλλά δυστυχώς αυτό δεν έγινε.

Η ομάδα για μια ακόμα φορά έδειξε ότι έχει τη στόφα της ομάδας, που μπορεί να κοιτάξει τον οιονδήποτε αντίπαλο στα μάτια,  εντός και εκτός έδρας σε αυτό το πρωτάθλημα.

Χάθηκε ένας βαθμός, που μπορούσαμε να πάρουμε, οριακά. Μπράβο για την προσπάθεια,  ψηλά το κεφάλι. Είμαστε περήφανοι για αυτή την ομάδα και παιδιά προχωρήστε με την ίδια δύναμη και πάθος τον καλό σας αγώνα. Αξίζετε τα συγχαρητήρια και την αμέριστη υποστήριξή μας.

ΥΓ: Πέλκας. Να τον χαιρεστε. Το έχετε αυτό το καλόπαιδο και στην Εθνική...