Σάββατο 7 Νοεμβρίου 2015

Πανιώνιος-Πλατανιάς 2-1. Συνέχεια των κυανέρυθρων επιτυχιών.

Όπως έχω ξαναγράψει για το φετινό ρόστερ του Πανιωνίου είναι πιο εύκολο να παίρνει αποτελέσματα εκτός έδρας, όπως ήδη έχει κάνει, παρά εντός έδρας. Και το τελευταίο το είδαμε έκδηλα με Πανθρακικό και Βέροια. Συνεπώς κάθε νίκη όπως η σημερινή είναι σημαντική επιτυχία.

Τα γκολ του αγώνα, Καραμάνος με καρφωτή κεφαλιά στο 8 'μετά από ασίστ του Μπουμάλ (όπως και στη Λειβαδειά) το 1-0, Ιτούα στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου το 1-1 μετά από κόρνερ και κεφαλιά ασίστ στο πρώτο δοκάρι (όπως δέχθηκε ο Πανιώνιος το γκολ - νοκ άουτ από τη Βέροια) και Ανσαριφάντ (79') με πλασάρισμα το 2-1 μετά και πάλι από ασίστ του δαιμόνιου και κορυφαίου παίκτη του αγώνα, Μπουμάλ.

Σήμερα η ομάδα δεν είχε την κατοχή της μπάλας αλλά είχε αρκετά τον έλεγχο του αγώνα. Κατάφερε παρά τα λάθη της και την αδυναμία ανάπτυξης μετά την ισοφάριση του Ιτούα στην έναρξη της επανάληψης, να ξαναβρεί τη ψυχραιμία της και να κτυπήσει τον αντίπαλο τη στιγμή που ίσως άρχιζε να πιστεύει ότι θα πάρει θετικό αποτέλεσμα.
Γενικά σήμερα θεωρώ ότι το σχέδιο ήταν να δώσουμε χώρο στον αντίπαλο και να μην παίξουμε εναντίον κλειστής άμυνας. Πιστεύω ότι κάπου έπεσαν στην παγίδα οι του Πλατανιά και ο Παράσχος, εξ ου και οι χώροι σε Μπουμάλ, που δεν κατάφεραν να τον κλείσουν αποδοτικά οι αμυντικοί των Κρητικών.

Κατά τ' άλλα λίγο έλειψε να μας καρδιοκτυπήσει ο Φανούρης ο Γουνδουλάκης στην επάνοδό του στη Νέα Σμύρνη ως αντίπαλος με ένα σουτ λίαν επικίνδυνο στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και ένα δεύτερο στις καθυστερήσεις (όπου μάλλον βέβαια δεν είδε τους κενούς χώρους και κάποιους αμαρκάριστους συμπαίκτες του, ευτυχώς για μας για να μην έχουμε πάλι τα "καλά" με Πανθρακικό και Βέροια).
Ο Καραμάνος την έχει την κεφαλιά αλλά δεν έχει το πλασάρισμα, που ίσως τέλειωνε τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, όταν έχασε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα των Κρητικών. Πλασάρισμα, που φαίνεται να έχει ο Πέρσης Ανσαριφάντ, που έβγαλε τελικά το φίδι από την τρύπα και το πανηγύρισε έξαλλα. Για το Μπουμάλ, τι να πει κανείς; ΠΡΟΧΩΡΑ ΜΠΟΥΜΠΙ!

Τα ατού του Πανιωνίου είναι οι ασίστ (βλέπε Μπουμάλ) και η αποδοτικότητα, γκολ ανά τελικές φάσεις. Δεν είναι τόσες οι τελικές αλλά η αναλογία δείχνει άριστη γιατί σκοράρουν πολλοί διαφορετικοί και η ομάδα δεν περιμένει όλα από ένα στο γκολ.

Τέλος σημαντικό είναι σήμερα ότι ο πάγκος δεν φοβήθηκε στις αλλαγές μην χάσει το ματς με βάση και τα όσα έχουμε δει και πάθει στο πρόσφατο παρελθόν. Έβαλε Μασούρα και Ανσαριφάντ στη θέση Βιγιάλμπα και Μπακασέτα. Ο πρώτος έδωσε περισσότερη ορμή και ο δεύτερος μεγαλύτερη δύναμη κρούσης μέσα στην περιοχή του αντιπάλου.

Πάμε πάρα κάτω και η μεγαλύτερη δύναμή μας πρέπει να είναι η αυτογνωσία, η συνείδηση των αδυναμιών και δυνατοτήτων μας με ρεαλισμό και μυαλό για να μπορούμε να παίζουμε έξυπνα και αποδοτικά, όπως αρκετές φορές ως σήμερα το έχουμε κάνει φέτος.

ΥΓ: Αυτό με τα γκολ μετά από κόρνερ, που χάνουμε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, μάλλον πρέπει να το κοιτάξει ο κύριος Ουζουνίδης.