Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

Πρώτο σημαντικό βήμα. Πανιώνιος-ΚΑΟΔ 83-73

Ο Πανιώνιος κατάφερε χθες το πρώτο σημαντικό βήμα του στα play-offs, νικώντας και συντηρώντας το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά αγώνων με τον ΚΑΟΔ.

Οι προπονητές στις δηλώσεις τους νομίζω έδωσαν την περιγραφή του αγώνα. Ο Μάρκοβιτς μίλησε για ήττα που οφειλόταν στην δυνατή άμυνα του Πανιωνίου που τους αποσυντόνισε και στην ευστοχία των κυανέρυθρων στα τρίποντα. Και στα δυο δίκιο έχει. Βέβαια η άμυνα κατέληξε στο να πάρει κοντά στις διπλάσιες βολές ο ΚΑΟΔ από τον Πανιώνιο, που όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε πολύ αποδοτικά. Η άμυνα όμως κατέληξε επίσης στο να εκτοξεύσει ο Πανιώνιος τη διαφορά των 3 μόλις πόντων στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, στο τετραπλάσιο μέσα στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου. Και στα τρίποντα, που ανέφερε ο Μάρκοβιτς, όντως ο Πανιώνιος με ευστοχία αντιστάθμισε και με το παραπάνω τη μέτρια συγκομιδή του από τα δίποντα.

Ο Σφαιρόπουλος μίλησε για υπομονή και συγκέντρωση. Και αυτός έχει δίκιο. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να πάρει σημαντική διαφορά ως το τέταρτο δεκάλεπτο και εκεί με υπομονή ξεκόλλησε και πήρε το ματς. Μπατής και ΜακΚόλουμ δούλεψαν αποδοτικά σε αυτή την περίοδο και στο σκοράρισμα του δεύτερου δεν είχε το φάρμακο ο Μάρκοβιτς σε αυτό το χρονικό διάστημα.

Κατά τ' άλλα τα ίδια μέτρια πράγματα από τους ψηλούς του Πανιωνίου αλλά αν μη τι άλλο κρατήσαμε την ισορροπία στα ριμπάουντ. Το γήπεδο δεν ήταν γεμάτο. Δύσκολη και η ώρα για τους εργαζόμενους. Από τα έξτρα του αγώνα, η παρουσία Γκέρσον στις κερκίδες και τα στατιστικά αυτού του Μπάβτσιτς του ΚΑΟΔ που μαζί με τον ΜακΚόλουμ έκαναν το δικό τους αγώνα για τον MVP του ματς.

Πάμε τώρα στη Δράμα και να δούμε. Με σοβαρότητα και υπομονή που λέει και ο Σφαιρόπουλος ίσως μπορούμε και εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-39, 60-57, 83-73

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 25 (7/11διπ., 1/4τριπ., 5ριμπ., 4ασίστ), Ντούβνιακ 10 (2/3διπ., 2/5τριπ.), Κάρτερ 7 (0/2διπ., 2/6τριπ.), Μίλμπουρν 11 (2/5διπ., 2/3τριπ.), Αθανασούλας, Μπατής 11 (2/3διπ., 2/5τριπ., 7ριμπ., 3κλεψ.), Σκορδίλης 4, Λάνγκφορντ 9 (2/5διπ., 1/1τριπ.), Μισέλ, Σίμτσακ, Κυρίτσης, Σαλούστρος 6 (2/2τριπ.)

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Τζόουνς 12 (2/3διπ., 1/4τριπ., 5λ.), Στίγκερς, Μπράουν 15 (5/9διπ., 0/4τριπ.), Βον 4, Μάρκοβιτς 10 (6ριμπ.), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 29 (6/8βολ., 7/8διπ., 3/5τριπ., 7ριμπ.), Ζάρας 3, Μπένας, Κολοβής.

Τα συνολικά στατιστικά

Πανιώνιος: 15/19βολ., 16/34διπ., 12/27τριπ., 23-9ριμπ., 15ασίστ, 11λ., 7κλεψ., 1κοψ.

ΚΑΟΔ: 23/32βολ., 19/32διπ., 4/18τριπ., 25-7ριμπ., 10ασίστ, 14λ., 5κλεψ., 0κοψ.

Διάβασε περισσότερα στο: Πανιώνιος - ΚΑΟΔ 83-73 | gazzetta.gr Follow us: @gazzetta_gr on Twitter | gazzetta.gr on Facebook