Ολυμπιακός-Πανιώνιος 73-64

Δεκάλεπτα: 17-14, 37-31, 58-54, 73-64

Ολυμπιακός (Ιβκοβιτς): Χάινς 5, Λο 9(1), Αντιτς 1, Σπανούλης 9, Ντόρσεϊ 8, Κέσελ 9(2), Πελεκάνος 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 8(2), Πρίντεζης 14, Μάντζαρης 3(1), Σλούκας 5

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 8, Κιζ 9(1), Στίβεσον 13, Ντίμπλερ 3(1), Μπατής 3(1), Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 5, Νάτζφεϊ 12(2), Παραγυιός 2, Μπάρλος 7(1)

Ο Πανιώνιος κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου με 17-18. Δεν κατάφερε όμως να κλείσει το ημίχρονο παρά 6 πόντους πίσω με 37-31. Ξαναπήρε δυνάμεις στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 41-41 στο 24, 52-54 στο 28', αλλά και πάλι βρέθηκε πίσω στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με βραχεία κεφαλή, 58-54. Λάθη και αξία του αντιπάλου οδήγησαν στην τελική απλά τιμητική ήττα με 73-64, παρ' ότι ο Ολυμπιακός είχε μείνει χωρίς Σπανούλη που τραυματίστηκε στο 34'.

Η διαιτησία φαίνεται να είχε σαν αρχή της ... το δίκαιο του ισχυροτέρου. Παράπονα από τον Πανιώνιο.

Το περίεργο είναι ότι ο Πανιώνιος έχασε το ματς στην τελευταία περίοδο, που ο Ολυμπιακός είχε σωρεία χαμένων τριπόντων και λαθών αλλά δυστυχώς και ο Πανιώνιος δεν πήγε πίσω. Εν συνόλω μάλιστα, παρ' ότι ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη (19), ο Πανιώνιος έφθασε τα 29!

Από τις δηλώσεις Μπαρτζώκα:

"...Για το συγκεκριμένο ματς είχα πει ότι για να έχουμε τύχη έπρεπε σε συγκεκριμένους τομείς να είμαστε πολύ καλοί, για ένα μεγάλο διάστημα κάναμε καλή δουλειά και μέχρι το 37 είχαμε και τύχη για τη νίκη. Το περιφερειακό μας σουτ, όμως, έπρεπε να είναι καλύτερο, το 25% στο τρίποντο δεν είναι ικανοποιητικό, αλλά τελικά τα πολλά λάθη και ένας στιγμιαίος εκνευρισμός μας κόστισε την νίκη."