Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

Πανθρακικός-Πανιώνιος 1-2. Η ρέντα επανήλθε και ένα ακόμα μεγάλο βήμα έγινε

Είναι αυτό που έγραφα μετά το ματς με την Κέρκυρα. Εξαρτάται πως θα σου έρθει τα ματς φέτος. Τα πιο πολλά φαίνονται να εξαρτώνται στις λεπτομέρειες που μπορούν να σου έρθουν καλά ή όχι.
Βέβαια το ότι από το 7' παίζαμε με παίκτη περισσότερο δεν μας χαρίστηκε αλλά κερδήθηκε από καλή συνεργασία των παικτών μας ώστε ο Οκόγιε να βγάλει τον Κολοβό στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και να αναγκάσει τον άπειρο τερματοφύλακα των γηπεδούχων να τον ανατρέψει. Άλλη μια λεπτομέρεια υπέρ μας, η επιλογή του προπονητή του Πανθρακικού, Παντελίδη, να βάλει τον νεαρό σε ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του.
Την αριθμητική υπεροχή την εξαργυρώσαμε με ένα καλό γκολ του Αραβίδη στο 18' μετά από συνεργασίες, με κατοχή μπάλας και κάποιες ακόμα καλές φάσεις. Στο τέλος του ημιχρόνου και στην έναρξη του δεύτερου, φάνηκε ότι θα πιέσουν οι γηπεδούχοι για να παίξουν τα ρέστα τους και όντως ευτύχησαν να ισοφαρίσουν σχετικά νωρίς στο 59' (Μουνάφο). Εκεί φάνηκε ότι μπορεί να ανατραπεί η ψυχολογία και μαζί και το σκορ. Όντως έχασαν μερικές καλές φάσεις οι γηπεδούχοι αλλά τότε μίλησε η ρέντα μας. Σε ένα κάτι σαν σουτ του Αραβίδη και πάλι στο 88' και μετά από μια κοντρίτσα σε αντίπαλο, ο Πανιώνιος έκανε το 1-2 και έφυγε νικητής από την Κομοτηνή και σε πορεία αν όχι πρωταθλητισμού ... όπως δείχνει η συγκομιδή των 18 βαθμών (ας κρατάμε μικρό καλάθι και να έχουμε χαμηλές προσδοκίες πάντα) ... αν μη τι άλλο πολύ μέσα στους στόχους σωτηρίας και μάλιστα νωρίς, που είναι το πρώτιστο που επιδιώκουμε.
Καλό το αποτέλεσμα, καλό που σκόραρε και ο Αραβίδης δις για να ανεβάζει ψυχολογία που την χρειαζόμαστε (καλό που δεν είχε τελικά τον Ντούνη ο Ελέ και δεν έκανε τη γνωστή αλλαγή). Ανεβάζει απόδοση ο Κολοβός, που γίνεται ίσως ο σημαντικότερος μοχλός στο παιχνίδι της ομάδας. Δυστυχώς ο Περιστερίδης συνεχίζει να είναι του ύψους και του βάθους με μια γκέλα για high lights που ευτυχώς έσωσε στη γραμμή ο Ρόβας. Να καλωσορίσουμε το Ρόκα (αλλαγή στο Ρόβα) στο φετινό πρωτάθλημα.
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ.

ΣΚΟΡΕΡ: Μουνάφο 59'-18', 88' Αραβίδης ΔΟΚΑΡΙΑ: Κολοβός 51' ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντίτσος (Πρέβεζα) ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαρακατσάνος 64', Σκλιοπίδης 42'-Αυλωνίτης 42', Κούρος 77' ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 7' Αθανασιάδης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Αθανασιάδης, Σκλιοπίδης, Τσέρφα, Σαρακατσάνος, Χρήστου, Λαδάκης (76' Μακρυδημήτρης), Μουνάφο, Μπαϊκαρά, Βαϊρουά (46' Κυβελίδης), Λουσέρο (8' Αντίλοβιτς), Παπαδόπουλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Κούρος, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Ρόβας (76' Ρόκας), Σάμαρης (67' Διαμαντάκος), Γουνδουλάκης, Κολοβός (89' Ανδράλας), Αραβίδης, Οκογε.