Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012

"Μπόμπαν" ο Βλαδίμηρος και επιτέλους νίκη έστω και με τη ψυχή στο στόμα

Με ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο και ένα σχεδόν καταστροφικό τελευταίο, ο Πανιώνιος μετά από μια μέτρια παράταση, κατάφερε με μια βόμβα του Γιάνκοβιτς να πάρει επιτέλους τη νίκη για την τιμή των όπλων επί της Οστάνδης με 101-100.

Χρειάστηκε να σώσει την παρτίδα στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο Πέιν, που με τρίποντο έκανε το 89-89. Ο Πανιώνιος, στο διάστημα που έπαιξε κάπως καλή άμυνα, κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε κατορθώσει να πάρει μια διαφορά 11-12 πόντων, που όμως την εξανέμισε στους 6 στη λήξη του δεκαλέπτου. Και μετά άρχισε η κατρακύλα του τελευταίου δεκαλέπτου, που έδωσε προβάδισμα στην Οστάνδη, ωσότου μας πιάσουν τα τρίποντα και φθάσουμε στην ισοφάριση.

Η παράταση ήταν αμφίρροπη. Στο τέλος πήγαμε να τη χάσουμε αφού η μπάλα πήγε στον Μπούκερ και αυτός κυριολεκτικά την πούλησε και ο Αθηναίου έκοψε τους Βέλγους με φάουλ, που τους έδωσε προβάδισμα 98-100. Αλλά εκεί με τρίποντο σουτ της απελπισίας, στο χέρι του Βλαδίμηρου ξύπνησε το DNA του Μπόμπαν και πήραμε επιτέλους νίκη στο Eurocup και στείλαμε μαζί μας στον αποκλεισμό και την Οστάνδη, που παρεπιπτόντως πλήρωσε το λάθος της στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας να μην κάνει φάουλ για να αποφύγει το τρίποντο.

Ο Πανιώνιος παραμένει παρά τη νίκη, ασταθής, χωρίς καλές άμυνες και χωρίς δέσιμο σαν ομάδα. Παίκτες σαν το Μπούκερ δείχνουν να μην έχουν αντοχές. Κορυφαίο το πρόβλημα της μη ύπαρξης έμπειρου πλέιμέικερ για να στρώνει το παιχνίδι. Υπάρχει κατά διαστήματα βελτίωση αλλά η αστάθεια είναι τέτοια, που ο χαρακτηρισμός του ασανσέρ απόδοσης σίγουρα μας ταιριάζει.

Δεκάλεπτα: 21-26, 41-40, 65-59, 89-89 (κ.α.), 101-100

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 9 (1), Αθηναίου 1, Γκιμπς, Μίλμπουρν 26 (4), Αθανασούλας 3 (1), Μπατής 11, Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 6, Παππάς 14, Ντραγκίτσεβιτς 7 (1), Μπούκερ 16.

Οστάνδη (Γκχέρχια): Στόγιτς 6, Πέτροβιτς 10 (2), Ουίλκινσον 6 (1), Σαλουμού 4, ΜακΛιν 8, Τζόρτζεβιτς 20 (2), Ράιτ 11, Λογέσκι 18 (1), Ντρόμπνιακ 17 (1).